Вибори  в ОТГ, де введений воєнний стан, не відбудуться

Дата публикації
06.12.2018

Велику роль зіграла в цьому процесі позиція депутатів від «Самопомочі». Парламентарі на всю країну заявили про те, що такі вибори, де діють обмеження щодо громадян, не можуть бути демократичними.

Нагадаємо, Верховна Рада схвалила введення воєнного стану на 30 днів до 26 грудня цього року у 10 областях. Відповідно до закону, під час воєнного стану вибори не проводяться. Тому ЦВК скасувала вибори до ОТГ призначені на 23 грудня у областях, де введений воєнний стан. Однак, Президент України Петро Порошенко заявив, що попри воєнний стан є всі передумови для проведення виборів, і подав до парламенту законопроект який дозволить (на його думку) провести такі вибори.

 Проблема:

Закон забороняє проведення виборів під час ВС не просто так. Це пов’язано з тим, що ВС пов’язаний з мобілізацією і всі сили мають бути скеровані на те, щоб захищати країну. Саме тому під час воєнного стану можуть обмежуватися права людини: наприклад, право на зібрання, пересування, свободу слова, тощо. Відповідно, вільні і демократичні вибори без цих прав неможливі, бо як, наприклад, кандидат може проводити зустрічі з виборцями якщо діє заборона на проведення масових заходів? Як виборець може бути впевненим, що він зможе проголосувати, якщо може бути обмежене право на вільне пересування? Вже зараз в областях де введений воєнний стан застосовуються такі обмеження.

Позиція “Самопомочі”: воєнний стан має бути використаним для забезпечення обороноздатності держави, а не для контролю за виборами і отримання політичних дивідендів і результатів, які вигідні владі.

Сироїд: “Як можна сьогодні казати про підготовку і проведення виборів в об’єднаних територіальних громадах в тих регіонах, де запроваджено воєнний стан? Це нонсенс. Або ми маємо воєнний стан і його дотримуємося, або ми проводимо вибори,  і тоді ми повинні забезпечити всі свободи, які необхідні для агітації і проведення повноцінних виборів. Слід визначитись – або ми проводимо вибори, і тоді в певних регіонах треба воєнний стан обмежити, або ми повноцінно дотримуємося воєнного стану, то підготовку до виборів в таких умовах здійснювати не можна.

Що це означає для людей:

Вільні вибори під час воєнного стану – це профанація, бо це означає що не може бути ні виборів, ні воєнного стану.